Usługa Google AdWords daje przedsiębiorcom wiele możliwości reklamowania firmy i jej oferty. Ta forma promocji najczęściej jednak kojarzy się z linkami sponsorowanymi. Są to kreacje reklamowe, które wyświetlają się w wyszukiwarce Google. Wyraźnie odróżniają się wyglądem od wyników organicznych, lecz podobnie do nich wyświetlają się, kiedy użytkownik wpisze w wyszukiwarkę określoną frazę.
Podstawowe działania w Google AdWords
Jak już wspomnieliśmy, najbardziej rozpoznawalną formą w Google AdWords są linki sponsorowane. Jest to promocja w wyszukiwarce. Zasada wyświetlania się tego typu reklam jest podobna jak w przypadku zwykłych wyników. Użytkownik wpisuje w Google wyrażenie, które go interesuje, a w zamian otrzymuje podpowiedzi związane z użytą frazą.
Większość stanowią wyniki organiczne, jednak kilka propozycji u góry to treści sponsorowane. Ustawiono je i sfinansowano właśnie za pomocą usługi Google AdWords. Na grafice obok możesz podejrzeć, o które elementy chodzi. W zależności od ustawień na koncie reklamowym, Twoja kreacja może promować konkretny produkt, całą stronę internetową lub podstronę.
Reklama na Gmailu, czyli GSP
Poza sponsorowanymi wynikami wyszukiwania, AdWords umożliwia podejmowanie działań reklamowych w programie pocztowym Gmail.
GSP, czyli Google Sponsored Promotions ma postać wyróżnionego e-maila (patrz: grafika powyżej). Dzięki temu użytkownik poczty wie, że otrzymana wiadomość jest treścią reklamową. Wyświetla się ona w zakładce „Oferty”, zawsze ponad innymi wiadomościami. Nie sposób jej więc przeoczyć, a jednocześnie nie jest to forma nachalna. Pozwala subtelnie zwrócić uwagę użytkownika i zwiększyć rozpoznawalność firmy niskim kosztem.
Po kliknięciu w sponsorowaną treść wyświetla się reklama, która ma postać zbliżoną do zwykłej wiadomości elektronicznej. Jeśli Ci się spodoba, możesz zapisać ją w Odebranych lub przesłać znajomym. Druga ze wspomnianych opcji działa w ten sposób, że klikasz przycisk „Przekaż dalej”. Następnie treść reklamy automatycznie wkleja się do wersji roboczej wiadomości, a Ty jedynie dopisujesz, co chcesz, do przekazywanych materiałów i podajesz adres e-mail odbiorcy. Jest to bardzo szybka metoda dzielenia się wartościowymi ofertami.
W widoku wiadomości, póki nie zapiszesz jej jako zwykłego e-maila, będziesz mieć także dodatkową przestrzeń reklamową. Mieści się ona w prawym górnym rogu okna. Zawiera grafikę, krótki opis i link do strony internetowej. Widać to powyżej, na screenie, który prezentuje reklamę programu do wypełniania zeznań podatkowych PIT.
Podsumowując, można powiedzieć, że cechy kampanii GSP to: brak nachalności w przekazie, niskie koszty i skuteczność w zwiększaniu rozpoznawalności marki.
Reklamy displayowe w Google
Display Ads to reklamy na stronach internetowych i w aplikacjach, które należą do sieci reklamowej Google. Promocja odbywa się za pomocą zróżnicowanych form. W ramach treści displayowych opublikujesz zarówno reklamy wideo, jak i kreacje statyczne. Powinieneś dobrać materiały do celów, jakie chcesz osiągnąć oraz do Twojej grupy odbiorców.
Dzięki Display Ads dotrzesz do nieco mniej konkretnych użytkowników niż w przypadku Search Ads. W tej pierwszej sytuacji Twoje treści zobaczą osoby, które być może jeszcze nie szukają danego produktu w wyszukiwarce. Odbiorca w sieci reklamowej może natomiast czytać artykuł branżowy, który dopiero uświadomi mu przydatność konkretnych towarów. Jeśli w trakcie tej lektury zwróci uwagę na Twoją, powiązaną tematycznie, reklamę, to jest spora szansa na to, że dany produkt od Ciebie kupi.
Odbiorca, do którego dotrzesz w sieci reklamowej, może jeszcze nie czuć potrzeby zakupu danej rzeczy. Z drugiej strony, jeśli się zdecyduje, zyskujesz klienta zanim trafi on na reklamy konkurencji. Dzięki zastosowaniu przemyślanych kreacji i reklamy kontekstowej, Twoje szanse na sprzedaż rosną.
Remarketing w Google AdWords
Nie wszyscy odbiorcy kupują od razu, po pierwszym zetknięciu się z daną ofertą. Właściwie, należałoby powiedzieć, że tylko niewielka część użytkowników decyduje się na natychmiastowy zakup. Pozostali zapoznają się z Twoją ofertą, a później opuszczą witrynę, aby przyjrzeć się konkurencyjnym usługom. Możesz jednak sprawić, żeby odbiorcy do Ciebie wracali. Jak? Stwórz reklamy remarketingowe!
Tego typu reklama może wyświetlać się dynamicznie. Wystarczy, że użytkownik wcześniej oglądał proponowane przez Twoją firmę produkty, abyś mógł skorzystać z remarketingu. Wyświetlaj mu kreacje promujące te towary, podczas gdy będzie oglądał już zupełnie inne strony.
Kolejna opcja, którą warto wziąć pod uwagę, to remarketing na Youtube lub w aplikacjach. Za pomocą krótkiego filmiku, który wyświetli się przed docelowym wideo możesz reklamować się zarówno wśród tych, którzy w przeszłości oglądali jakiś Twój film, jak i tych, którzy odwiedzili Twoją witrynę www.
Przypominaj się tym, którzy już byli na Twojej stronie! Sprawisz, że nie zapomną oni, na jakiej witrynie widzieli te atrakcyjne produkty. Będziesz miał pewność, że trafią oni z powrotem do Twojej oferty. Rozpoznawalność wśród tej grupy użytkowników będzie większa, a zatem kiedy zdecydują się w końcu na zakup, jest spora szansa, że kupią właśnie od Ciebie. Zainwestuj w reklamy remarketingowe. Szkoda bowiem tracić potencjalnych klientów, którzy już zdążyli zapoznać się z Twoją stroną, produktami itd.
Poza tym warto wiedzieć, że remarketing jest zazwyczaj tańszy niż reklamy kierowane do zupełnie nowych osób, które nie miały wcześniej styczności z Twoją działalnością. Warto więc wykorzystać strategię remarketingową, przynajmniej jako dodatek do innych działań reklamowych.
Czym są Google Zakupy?
Kolejną opcją, której warto się przyjrzeć, są tak zwane Google Shopping Campaigns. Są to kreacje wyświetlane w zakładce Google Zakupy. Warto do niej zajrzeć i przekonać się, jaka jest jej specyfika.
Po wpisaniu konkretnej frazy w wyszukiwarkę, przejdź do zakładki Zakupy. Tam zobaczysz listę propozycji dopasowanych do użytych przez Ciebie słów kluczowych. Możesz wybrać zakres cen, który Cię interesuje, a także inne parametry, takie jak np. podmiot sprzedający.
Z konkretnej propozycji, która wyświetli się w zakładce, można przejść bezpośrednio do sklepu internetowego, który daną rzecz oferuje. Poza tym każdy produkt prezentowany w Google Zakupy można zapisać na własnej liście, dzięki czemu nie umknie on podczas przeglądania innych stron czy propozycji towarów.
Google Zakupy to coś w rodzaju porównywarki cenowej. Znajdziesz tutaj katalog produktów i usług pasujących do słowa kluczowego, które wpiszesz w wyszukiwarkę. Wypróbuj reklamy w tej lokalizacji w swoim przedsiębiorstwie. Może się okazać, że takie działanie będzie Twoją przewagą konkurencyjną, ponieważ część firm nadal ignoruje tę opcję.
Podsumowanie
Kiedy znasz już różne rodzaje kampanii AdWords, w oparciu o nie możesz opracować spójną strategię reklamową. Postaraj się dopasować działania do potrzeb Twojej firmy, aby osiągać jak najlepsze rezultaty sprzedażowe.
A jeśli chcesz, aby ktoś poprowadził za Ciebie skuteczne kampanie AdWords, skontaktuj się z nami. W Inneo nad Twoimi reklamami pracują certyfikowani specjaliści Google AdWords, a ich działania dodatkowo wspiera sztuczna inteligencja.
Zostaw komentarz